EKSKURZIJA V OBPANONSKE POKRAJINE

Obpanonske pokrajine obsegajo vzhodni del Slovenije in segajo na zahodni rob Panonske nižine. To je najbolj obmejna slovenska pokrajina, ki meji kar na tri države in je od središča Slovenije najbolj oddaljena. Pokrajina je znana po poljih, sadnem drevju, vinski trti, bogati naravni in kulturni dediščini, dobri hrani ter gostoljubnih in zgovornih ljudeh. Značilnosti Obpanonskih pokrajin so v sklopu naravoslovnega dne, 12. 10. 2023, spoznavali učenci osmih razredov. Izpred šole smo se odpeljali proti megleni Ljubljani in naprej do najstarejšega celinskega mesta v Sloveniji, Ptuja, kjer nas je pričakal sonček. Ogledali smo si staro mestno jedro ter se povzpeli na grajski grič. Naša pot se je nadaljevala do naselja Kraplje, kjer smo si ogledali čebelarski muzej ter pokusili različne vrste sladkega medu. Nato nas je pot vodila do Ljutomera, mesta, ki je znano po prvem slovenskem taboru, prvi samopostrežni trgovini in prvem slovenskem filmu. Ogledali smo si tudi kasaški stadion, kjer so se nekateri učenci preizkusili v dirkah, sicer brez kasačev. Seveda pa obisk Obpanonskih pokrajin ne bi bil pravi, če se ne bi ustavili še v goricah. Obiskali smo Ljutomerske gorice, kjer smo si ogledali cerkev Žalostne Matere Božje in vijugaste nasade vinske trte. Na poti domov smo naredili še postanek na Trojanah, brez tradicionalnih krofov pač ne gre. Če vas zanima, zakaj ima mestni stolp na Ptuju uro le na treh straneh, zakaj poimenovanje kraja Jeruzalem, kdo je bil Fran oziroma Franc Miklošič, pa pocukajte za rokav kakšnega osmošolca. Vam bodo z veseljem povedali.