Skoči na glavno vsebino

DOMAČA KULTURNA DEDIŠČINA

Tik pred ribniškim občinskim praznikom in spominu na 23. oktober leta 1492, ko je bila izdana listina – Krošnjarski patent, smo na ribniški osnovni šoli

 izvedli tradicionalni kulturni dan na temo domače snovne dediščine.

Ni dvoma, Ribničan ni samo rokodelec in šaljivec, ampak tudi odličen glasbenik. Tako nas je kot uverturo v kulturni dan s pristno glasbo v narečju popeljal kantavtor Žiga Bižal. Šaljivo je povzel duha ribniškega človeka, ki je veder, delaven in šegav. Učenci so tako spoznali narečje še v drugi luči, da to ni samo govor njihovih starih staršev, ampak da je to del naše pripadnosti, ki jo moramo ohranjati.

 V drugem delu so učenci so nadgrajevali vedenje o poznavanju Ribnice, spoznali delo rokodelcev in si dan vzeli kot priložnost za rast potencialov, ki jih skrivajo v sebi, saj so na delavnicah imeli možnost, da se preizkusijo v različnih dejavnostih, ki jih razvijamo v naši dolini – lončarstvo, suhorobarstvo, vezenje, kvačkanje, vžiganje v les, izdelovanje rož iz krep papirja itd. Letos smo prvič obudili tehniko izdelovanja tekstilnih izdelkov z oblikovanjem vozlov t. i. delavnico makrameja, ki so jo učenci sprejeli z navdušenjem. Tradicionalnim obrtem smo dodali dejavnosti, s katerimi se v prostem času rad ukvarja ribniški človek – čebelarstvo, kulinarika, domača zelišča in lekarna, okraševanje s servietno tehniko itd. Rokodelskim delavnicam smo dodali še zgodovinske, bajeslovne in narečjeslovno in spoznali park kulturnikov, Škrabčevo domačijo, volkodlaka …

Delavnice so potekale pod mentorstvom učiteljev, rokodelcev, upokojenih učiteljic, v sodelovanju z Rokodelskim centrom, Miklovo hišo, Škrabčevo domačijo, lončarstvom Bojc in čebelarstvom Lesar, katerim se za lep odziv iskreno zahvaljujemo!

Vanja Ropret

Dostopnost