SVETOVNI DAN ROMOV, 8. 4. 2022

V petek, 8. 4. 2022 smo na OŠ dr. Franceta Prešerna Ribnica obeležili Svetovni dan Romov.

Pred skoraj petimi desetletji, leta 1971, je bil 8. aprila v Londonu prvi Svetovni kongres Romov. Romski aktivisti iz različnih držav so na kongresu uradno sprejeli ime Rom(i) za vse pripadnike tega naroda. Ime v prevodu pomeni ljudje (Rom ali rom tudi človek, mož; Romni ali romni tudi ženska, žena). S tem imenom so potrdili oziroma oblikovala svojo istovetnost, sprejeli svojo zastavo (zgoraj) in himno, država Indija pa jih je uradno priznala za svoje nekdanje prebivalce.

(VIR: internet, 5. 4. 2022, https://www.pmb.si/posavska-stoletja/svetovni-dan-romov-8-april)

Razredniki predmetne stopnje so v obeležitev svetovnega dneva Romov izvedli razredno uro na temo romske kulture. Na razredni stopnji pa so obeležitev Svetovnega dneva Romov razredniki vključili v redne ure pouka na različne načine. V oddelkih podaljšanega bivanja so se  lotili ustvarjanja romske zastave, risbic, ki prikazujejo življenje Romov in mini romsko-slovenske slovarčke, nato  smo te izdelke tudi razstavili na šoli in s tem vsem zaposlenim, obiskovalcem in učencem naše šole približali kanček romske kulture. Med glavnim odmorom smo po šolskem zvočniku predvajali romsko himno Djelem, Djelem in strnili nekaj misli ob tem dnevu. Ravno tako smo se v petek z romskimi učenci OŠ dr. Franceta Prešerna Ribnica v spremstvu udeležili dogajanja ob Svetovnem dnevu Romov, ki se je odvijal 8. 4. 2022 v sosednji občini Kočevje.

Zapisala: Mirjana Lipej